Dzisiaj jest czwartek, 28 marca 2024 r., 87 dzień roku.   Imieniny: Anieli, Renaty, Kastora

Aktualności

Najnowsze wideo

Polecamy

Moja Ostrołęka Sklep komputerowy Reset Sklep Best Office w Ostrołęce Agrometal Master Mróz Polski Związek Wędkarski

16.02.2013Wojewoda o zakazie połowu ryb

Zarząd województwa nie ma zamiaru podejmować uchwały w sprawie zakazu uprawiania amatorskiego połowu ryb na odcinku rzeki Narew wraz z kanałami poboru i zrzutu wody przez ENERGA Elektrownie Ostrołęka SA. Odpowiedź wojewody trafiła do naszego koła.


Odpowiadając na Państwa wniosek z dnia 23 października 2012 r. znak: L.dz. 1375/ZiOW/2012, w sprawie całkowitego zakazu uprawiania amatorskiego połowu ryb na odcinku rzeki Narew wraz z kanałami poboru i zrzutu wody przez ENERGA Elektrownie Ostrołęka SA, w ramach obwodu rybackiego rzeki Narew - nr 6, po przeprowadzeniu postępowania dowodowego, Zarząd Województwa Mazowieckiego informuje, że nie znalazł podstaw do podjęcia uchwały w sprawie uchwalenia zakazu uprawiania amatorskiego połowu ryb w przedmiotowym miejscu.

Na podstawie art. 17 ust. 3 pkt 2 ustawy dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 189, poz. 1471, z późn. zm.), zarząd województwa może, w drodze uchwały, wskazać miejsce i czas, w którym obowiązuje całkowity lub częściowy zakaz uprawiania amatorskiego połowu ryb. Uchwałę w ww. sprawie zarząd województwa podejmuje w szczególnie uzasadnionych przypadkach, w celu ochrony ryb i zapewnienia im możliwości odbycia tarła.

W uzasadnieniu do Państwa wniosku jest napisane, że "Na wodach kanałów w ciągu roku, gromadzą się liczne stada ryb żyjących w rzece Narew, w poszukiwaniu schronienia. W tym miejscu narażone są na nienaturalnie zwiększoną presję połowową i możliwość kłusowania, wynikająca również z ograniczonego dostępu do przedmiotowych wód dla Społecznych Straży Rybackich (teren elektrowni)." W trakcie postępowania dowodowego nie zidentyfikowano czynnika, który bezpośrednio wpływałby negatywnie na ryby gromadzące się w miejscu wskazanym przez Wnioskodawcę. Obowiązuje limit kart wstępu na teren przedmiotowych kanałów oraz ustalono na miejscu, że najczęściej poławianymi gatunkami ryb są jazie, krąpie, karasie srebrzyste i karpie, rzadziej ryby drapieżne. Z ryb karpiowatych, uważanych za ekologicznie cenne, sporadycznie elementem połowu jest brzana, a w okresie zimowym presja wędkarska jest znikoma ze względu na słabe wyniki połowów. W kwestii występowania zjawiska niedozwolonych metod połowu, uzyskano informację, że takie przypadki są marginalne ze względu na fakt, iż ciągła obecność osób, które wykonują amatorski połów ryb zgodnie z obowiązującymi przepisami, hamuje inne osoby przed połowem ryb niedozwolonymi metodami oraz wyeliminowuje zjawisko nieetycznego nadmiernego połowu ryb przez osoby wędkujące. Według pana Jarosława Rykowskiego, pracownika ENERGA Elektrownie Ostrołęka SA, umożliwienie kontroli osób wędkujących przez Społeczną Straż Rybacką (SRR), tzn. wyrażenie zgody przez ENERGA Elektrownie Ostrołęka SA na wejście strażników SSR na teren elektrowni, jest tylko kwestią techniczną do uzgodnienia między OM PZW a ENERGA Elektrownie Ostrołęka SA.

Zasady i warunki udostępnienia terenu wokół kanału zrzutowego w celu uprawiania amatorskiego połowu ryb, określone zostały w porozumieniu zawartym pomiędzy ENERGA Elektrownie Ostrołęka SA a Zarządem OM PZW z dnia 4 maja 2011 r. W ww. porozumieniu gospodarzem przedmiotowego terenu ustawiono Koło PZW nr 72 ENERGOPAP, które jest zobowiązane do dbania o porządek na tym terenie. Pan Jarosław Rykowski członek Zarządu Koła Wędkarskiego PZW nr 72 ENERGOPAP przy ENERGA Elektrownie Ostrołęka SA, oświadczył, że Zarząd jest Koła nie zgłaszał do OM PZW wniosku o potrzebie wyłączenia kanałów elektrowni z amatorskiego połowu ryb.

Podsumowując, szczególnie kanał zrzutowy, ze względu na zrzut ciepłej wody i obecność resztek karmy pochodzącej z hodowli sadzowej ryb usytuowanej na przedmiotowym kanale, jest na pewno miejscem gromadzenia się ryb wstępujących z rzeki Narew. Jednakże bezpośredni wywiad w terenie nie potwierdził istnienia szczególnego zagrożenia dla ichtiofauny. W celu dokładnego zbadania stanu ichtiofauny tam występującej i wpływu na nią presji wędkarskiej, zapewne korzystne byłoby przeprowadzenie badań ichtiologicznych, których wyniki dałyby jednoznaczną odpowiedź.

Mając powyższe na uwadze, Zarząd Województwa Mazowieckiego stwierdził jak na wstępie.


«« Powrót


Wykorzystując zawarte na stronie treści, zdjęcia lub filmy prosimy powoływać się na źródło, podając aktywny odnośnik do naszej strony www.energopap.ostroleka.pl.